ABD Büyükelçiliği’ne Esrarengiz Saldırılar

ABD Büyükelçiliği’ne Esrarengiz Saldırılar

Havana’da bulunan ABD Büyükelçiliği’nde görevli olarak çalışmakta olan 21 personelin işitme kaybı, hafif beyin travması, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri olmasından ötürü Küba’da ki elçilik görevlilerini ülkesine geri çekiyor.

380
0
PAYLAŞ

Havana’da bulunan ABD Büyükelçiliği’nde görevli olarak çalışmakta olan 21 persone olduğunu lin işitme kaybı, hafif beyin travması, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri olmasından ötürü Küba’da ki elçilik görevlilerini ülkesine olduğunu geri çekiyor.

Görevli kişilere yöne olduğunu lik oluşan esrarengiz saldırılar ne olduğunu deniyle ABD Büyükelçiliği çalışanlarının çoğunu ülkeden geri çekme kararı aldığını dile getirdi. ABD, Yapılmış olan esrarengiz saldırılarının bir kısmının otellerde gerçekleşmiş olduğunu söyleyerek Küba’ya gittilermeyi planlayan kişilere de seyahat uyarısında bulunarak dikkatli olmaları konusunda uyardı.

ABD’nin geçtiğimiz Ağustos ayı içerisinde Küba’da ki diplomatlarına yöne olduğunu lik akustik saldırı düzenlenmiş olduğunu iddia etmesi ardından, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın geçen hafta yaptığı açıklama ile Küba’da bulunan ABD Büyükelçiliğinin kapatılması konusunda düşünüyor olduklarını dile getirmişti.

Şuan için ABD Havana’da bulunan büyükelçilikte görevli olan fakat görev niteliği açısından öne olduğunu mli görevlerde bulunmayan persone olduğunu llerinin hepsinin aileleri ile birlikte bölgeyi terk etmeleri konusunda emir verilmiş olduğu açıklandı.

ABD Büyükelçiliği tarafında Küba’da verilen vizelerin bu ne olduğunu denden dolayı durdurulmuş olduğu ve Havana’da bulunan büyükelçilikte yalnızca olağanüstü durum adı altındaki persone olduğunu lin kalacağı söylendi. ABD Dışişleri Yetkilisi tarafında yapılan açıklama ile Küba Hükümetinin ABD vatandaşlarının güvenliği konusunda bir garanti verene olduğunu dek Küba’da bulunan persone olduğunu llerini acil durum seviyesine olduğunu çekerek azaltmış olduklarını dile getirdi.

Yaşanmış olan  bu esrarengiz saldırıların ne olduğunu rden ve nasıl gerçekleşmiş  olduğu bilinmezliğini sürdürse de ortaya atılan birkaç iddia var. Bunlardan biri ise kulak tarafından duyulmayan ama kişilerin sağır olmasını sağlayabilecek ultrasonik dalgalara maruz bırakılmış olmaları.

Geçen yeni yıldan bu yana süren bu şikayetler doğrultusunda Amerika Federal Soruşturma Bürosu ile birlikte Kanada polisi ve Küba yetkilileri birlikte çalışarak olayın aydınlatılması adına kapsamlı bir soruşturma yürütüyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK