ABD’den Beklenmedik İstifa

ABD’den Beklenmedik İstifa

Donald Trump kabilesi adı altın görevli olan ABD Sağlık Bakanı Tom Price’ın görevinden istifa etmiş olduğu açıklandı. Donald Trump’ın yapmış olduğu baskılar nedeni ile ABD Sağlık Bakanı Tom Price’ın istifa etmiş olduğu iddia edildi.

379
0
PAYLAŞ

Donald Trump kabilesi adı altın görevli olan ABD Sağlık Bakanı Tom Price’ın görevinden istifa etmiş olduğu açıklandı. Donald Trump’ın yapmış olduğu baskılar ne olduğunu deni ile ABD Sağlık Bakanı Tom Price’ın istifa etmiş olduğu iddia tescil edildi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Sağlık Bakanı Tom Price’in iş gezileri için kullanmış olduğu özel uçak ve kişisel masraflarının devlet kasasından karşılanmış olduğu ortaya çıkmıştı. Tom Price’in yaklaşık olarak 400 bin dolara mal olan 26 uçuş bedeli harcamalarından dolayı kamuoyundan özür dilemişti.

Tom Price’in istifası ardından geçici olarak yerine olduğunu Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Don Wright’ın gelmiş olduğu açıklandı. ABD yasalarına göre kamu persone olduğunu llerinin iş gezisi dahil özel uçak kullanmalarının yasak olduğu bu iş gezilerini tarifeli uçakla yapmaları gerektiği zorunlu.

Tom Price’ın yapmış olduğu özel uçak seyahatlerini konuşulması ardından Donald Trump’ın yakın çevresinden 3 kişinin de iş gezileri için özel uçak kullanmış oldukları öne olduğunu sürüldü.

Beyaz Saray’ın eski etik danışmanlarından biri olarak görev yapmış olan avukat Richard Painter ise konu ile iliği olarak Donald Trump’ın da bu skandala dahil olduğunu bildiğini ve iş geziler için özel uçak kullanan kişiler arasında Çevre Koruma Ajansı’nın Başkanı ve Hazine olduğunu Bakanı’nda olduğunu hatta Donal Trump’ın bile 15 günde bir hafta sonlarıını geçirmek amacıyla gittilermiş olduğu Mar-a-Lago’ya özel uçakla gittilermek istiyorlardı olduğunu iddia etti.

Tom Price’in göreve gelmiş olduğu günden bugüne olduğunu kadar yapmak istediği Obamacare ismiyle biline olduğunu n sağlık reformunun yerine olduğunu başka bir sağlık reformunu hayata geçirebilmekti. Obamacare’e alternatif olarak hazırlanmış olan yasa tasarısı birçok kez oylama çokluğu ile reddedilmişti.

Şimdilik rafa kalkmış olan yasa tasarısının tekrardan gündeme gelip kabul olması durumunda 20 milyondan fazla Amerika Birleşik Devletleri vatandaşının sigortasız kalabileceği söyleniyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK