ABD’den İlginç Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Açıklaması

ABD’den İlginç Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Açıklaması

ABD’nin DEAŞ karşıtı olarak kurmuş oldukları koalisyonun sözcülüğünü yapan Albay Ryan Dillon, oluşturmuş oldukları koalisyonun Erbil’den yürütülen ayağının Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin yapmış olduğu referandumdan etkilenmediğini aynı zamanda etkilenmesini de beklemediklerini açıkladı.

385
0
PAYLAŞ

ABD’nin DEAŞ karşıtı olarak kurmuş oldukları koalisyonun sözcülüğünü yapan Albay Ryan Dillon, oluşturmuş oldukları koalisyonun Erbil’den yürütülen ayağının Irak Bölgesel Kürt Yöne olduğunu timi’nin yapmış olduğu referandumdan etkilenmediğini aynı saat da etkilenmesini de beklemediklerini açıkladı.

ABD’nin Erbil Konsolosluğu’nun açık kalacağınız ekleyen Albay Ryan Dillon, peşmerge ile yapmış oldukları çalışmalara da aynı saat devamlı edeceklerini söyledi.

Bağdat’ta bulunan Albay ABD Savunma Bakanlığı ile video konferansı aracılığıyla yapmış oldukları basın toplantısında Irak ve Suriye’de terör örgütü DEAŞ’a karşı yürütmüş oldukları operasyonları hakkında ilginç söylemlerde bulunmasıyla gündeme geldi.

DEAŞ ile mücadelenin Irak’ın Havice, Reyhana, Ana ve Şarkat ilçelerinde halen operasyonlarıın yürütülmüş olduğunu ve yapılan bu operasyonlarıın Irak Bölgesel Kürt Yöne olduğunu timi tarafından yapılan ve birçok ülke açısından yok hükmünde sayeni yılacak olan referandum dan etkilenmediğinin altını çizdi.

Peşmerge tarafından yapılan operasyonlarıa hala destek geldiğini söyleyen Albay Dillon, daha önceki Telafer operasyonunda olduğu gibi Havice operasyonunda da ilçeye girmemiş olduklarını ve DEAŞ’ın bulunduğu ilçeden kuzeye doğru çıkmasını engellemek amacıyla operasyona destek vermiş olduklarını da dile getirdi.

ABD Başbakanı Donald Trump ile birlikte DEAŞ Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk’un Irak Bölgesel Kürt Yöne olduğunu timi’ni beraber yapmış oldukları görüşmeler de alınmış olan referandum kararından vazgeçirmeye çalıştıklarını fakat bu konuda başarısız olmuş olduklarını da ekleyen Albay Dillon, DEAŞ karşıtı yapılan operasyonlarıda  Peşmerge ile Irak kuvvetleri arasından sağlanmış olan koalisyonun aynı şekilde devamlı ettiğini de dile getirdi.

Yapılan operasyonları hakkında da kısa açıklamalarda bulunan Albay Dillon, Rakka operasyonu ile birlikte şehrin yaklaşık yüzde 75’nin ele geçirilmiş olduğunu ve DEAŞ’IN Rakka üzerinde yaklaşık 4 kilometrelik bir alana sıkıştırılmış olduğunu da belirtti.

Bu operasyonlarıdan dolayı Rakka bölgesinden sivil bir kaçışın hakimin olduğunu olması üzerine olduğunu bölgeden çıkmak isteyen  kişilere yaptıkları bir tarama yöntemi olduğunu da sözlerine olduğunu ekledi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK