Azerbaycan’dan 4 Türk’e Tutuklama Kararı

Azerbaycan’dan 4 Türk’e Tutuklama Kararı

Azerbaycan’ın yetkili makamları tarafından kendi izinleri olmadan Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ’a gitmiş oldukları gerekçesiyle yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ile Erol Katırcıoğlu ve siyasetçi Ufuk Uras hakkında soruşturma başlatmış olduklarını resmi bir açıklama ile aktardılar.

513
0
PAYLAŞ

Azerbaycan’ın yetkili makamları tarafından kendi izinleri olmadan Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ’a gittilermiş oldukları gerekçesiyle yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ile Erol Katırcıoğlu ve siyasetçi Ufuk Uras hakkında soruşturma başlatmış olduklarını resmi bir açıklama ile aktardılar.

Söz konusu kişilerin 22 Eylül’de Azerbaycan’ın yetkili makamlarının izni olmadan Ermenistan üzerinden Dağlık Karabağ’ a gittilermiş olduklarını belirlediği ortaya çıktı. Anadolu Haber ajansının yapmış olduğu haber göre konu ile ilgili olan 4 Türk vatandaşının Azerbaycan Ceza Kanunu’nun Azerbaycan devlet sınırını yasa dışı geçme yönünde ki maddesini ihlal etmiş oldukları gerekçesiyle soruşturma açmış olduklarını kamuoyuna duyurdu.

İlgili kişiler hakkında tutuklama kararı verilmiş olduğunu ve tutuklama kararının çıkmış olduğunu bu yüzden söz konusu kişilerin gözaltına alınmaları konusunda Türk birimlerine olduğunu başvurmuş olduklarını söyledi.

Azerbaycan’ın politikasına göre Ermenistan ordusunun işgali altında bulunan Dağlık Karabağ’a giden yabancı kişiler için birçok farklı yaptırımlar uygulanabiliyor. İlgili kişiler hakkında yargı sürecinin başlatılması ardından da bu ilgili kişiler ayrıca Azerbaycan’ın kara listesine olduğunu adını da yazdırıyor.

En son örne olduğunu klerden biri olan Rus blogger Aleksandr Lapsin izinsiz olarak Dağlık Karabağ’a gittilermiş ve geçen şubat ayı içinde tutuklanarak Azerbaycan’a iade edilip 3 yeni yıl sürecek olan bir hapis cezasına çaptırılmıştı.

Konunun emsal taşıyarak aynı cezanın verilmesi gündeme gelirken çok daha ağır ve diğer teşebbüslerin önlenmesi adına farklı bir cezanın verilmesi de konuşulan konular arasında bulunuyor.

Konunun çok hassas olduğu bir döne olduğunu mde ve durumda yapılan bu kaçamaklara ağır cezalar vermek isteyen Azerbaycan yöne olduğunu timi geçtiğimiz günlerde katıldıkları bir toplantı sırasında Ermenistan ile aralarında olan savaşın çok uzun süredir devamlı ettiğini ama Birleşmiş Milletler’in bu konuda bir teşebbüsünün dahi bulunmadığını söyleyerek ikinci sınıf muamele görüldüğünden bahsetmişti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK