Erdoğan’ın Barzani Sözleri ABD’yi Korkuttu

Erdoğan’ın Barzani Sözleri ABD’yi Korkuttu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Heather Nauert, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Barzani'nin referandumu hakkında yapmış olduğu açıklamaları ABD'ye tehdit içerikli sözler olduğunu dile getirdi.

379
0
PAYLAŞ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Heather Nauert, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Barzani’nin referandumu hakkında yapmış olduğu açıklamaları ABD’ye tehdit içerikli sözler olduğunu dile getirdi.

25 Eylül’de Bağımsızlık referandumuna gittilermiş olan Irak Kürt Bölgesel Yöne olduğunu tim’i için Erdoğan’ın yaptığı konuşmayı ABD’ye karşı tehdit konuşması olduğunu dile getiren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında birbirinden iddialı Erdoğan’a karşı yapmış olduğu açıklamalarla ABD’nin bu durumdan oldukça korkmuş olduğu gözüküyor.

Konuşmasına devamlı eden Nauert, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak Bölgesel Kürt Yöne olduğunu timi sınırını kapatmakla birlikte petrol ihtiyacını durdurmaktan söz ettiğini ve yapıcı bir diyalog  kurmak isteyen kişilerin bu tarz hareketlerde bulunmasının örtüşmediğini dile getirdi.

Aynı saat da bu sözlerin kesinlikle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir tehdit olarak görüldüğünü ve onun sözleri üzerinden daha fazla yorum yapmak istemediğini söyledi.

Basın mensuplarının sorumuş oldukları sorulara cevap verdiği basın toplantısında kendisine olduğunu yöne olduğunu ltilen Türkiye, İran ve Irak tarafından Irak Kürt Bölgesel Yöne olduğunu timi’ne olduğunu karşı saldırı tehditleri olduğunu öne olduğunu sürüldüğünü ve bu konu hakkında ne olduğunu düşündüğünü sordukları Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert’in cevabı ise her kimin olduğunu tarafından yapılırsa yapılsın şiddetin her türlüsüne olduğunu karşı olduklarını, Irak halkı için herkes gibi onlarıda güvenliğini istediklerini fakat referandum ile ilgili oldukça büyük endişelerinin olduğunu ve bu referandumun Irak anayasasında ya da farklı bir yasada da yerinin olmadığı tek taraflı alınmış bir karar olmasından dolayı DEAŞ’ın üzerine olduğunu yoğunlaşmaktan başka bir şey istemediklerinin altını çizdi.

Aynı saat da yapılan referandum da oldukça yüksek bir katılım oranı olduğunu bildiklerini ve Irak’ın kuzey kesiminde yaşayan Kürtlerin oldukça heyecanlı olduklarını aktaran Nauert, Barzani ve Abadi ile vaktinde görüşmeler yaptıklarını ve onlarıa da aynı şekilde referanduma karşı olduklarını söylediklerini ifade etti.

Referanduma karşı kaygılarından ve alınmış olan referandum kararından dolayı da hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getiren Nauert,  bunları referandum öncesi dile getirmiş olduklarını ama gene olduğunu de bu referandumun yapılmış olduğunu ve bunun ten taraflı bir referandum olduğunu gördüklerini aynı saat da DEAŞ karşıtı koalisyon ülkelerinden hiç birinin buna destek vermediğini bildiğini ifade etti.

Irak Hükümeti’nin IKBY’ye karşı hava sahalarından kapatmaları yönünde ültimatom vermiş oldukları hakkında da açıklamada bulunan Nauert, her iki tarafında yapıcı olması gerektiğini düşündüklerini ve bunun için çağrıda bulunduklarını ve mevcut sorunları karşılıklı diyaloglar halinde çözülebileceğini ve bu konuda da gerekli adımları atmaları için çağrıda bulunuyoruz diyerek ekledi.

Hem Bağdat cephesinde hem de Erbil cephesinde bulunan dostları olduğu ve her iki tarafla da görüşmeyi sürdürmüş olduklarını ve konu hakkında hiç bir şekilde taraf tutmadıklarını aynı saat da ABD’nin ve koalisyonun bu konuda oluşmuş olan kaygıları ise referandumun saat laması ile birlikte Irak’ın bütünlüğüne olduğunu ve bölünmemesi isteğine olduğunu yöne olduğunu lik olduğunu dile getirdi.

Son olarak ABD’nin birincil sorun olarak görmüş olduğu konunun ise DEAŞ’ı yenmek, yok etmek ve ele geçirmek olduğunu ve buna yöne olduğunu lik adımlar atmaya çalıştıklarını söyleyen Nauert, bunun başarılması durumunda Irak halkını tekrardan yöne olduğunu tmeye ve terörize etmeye kalkışamayacaklarını ve göz önünde tutukları hedefin aslında bu olduğunu söyledi.

ABD’nin ne olduğunu Bağdat Ne de Erbil tarafını tutmadığını ve ABD olarak demokratik ve adil bir Irak görmek istediklerini de sözlerine olduğunu ekledi.

ABD’nin özellikle son saat larda Türkiye Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yöne olduğunu lik sürekli bir açıklamaları olması Türkiye’den oldukça korkmuş olduklarını gösterir nitelikte davranışlar olarak yorumlanırken duruşunu hiç bozmayan Türkiye’nin ne olduğunu yapabileceklerini bildikleri olarak yorumlandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK