İspanyol Kuvvetleri Katalonya Bağımsızlık Referandumuna Müdahale Etti

İspanyol Kuvvetleri Katalonya Bağımsızlık Referandumuna Müdahale Etti

İspanya Jandarma kuvvetleri tarafından Katalonya özerk bölgesinin bağımsızlığı konusunda düzenlenecek olarak referandum girişimine bir operasyon düzenlenerek 14'ten fazla kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

346
0
PAYLAŞ

İspanya Jandarma kuvvetleri tarafından Katalonya özerk bölgesinin bağımsızlığı konusunda düzenlene olduğunu cek olarak referandum girişimine olduğunu bir operasyon düzenlene olduğunu rek 14’ten fazla kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Jandarma’nın operasyonunun duyulmasının ardından şuan Barselona’da onbinlerce kişi sokaklara çıkarak operasyonu protesto etmeye başladılar. Geçtiğimiz günlerde referandum’un yasa dışı ilan tescil edildiği açıklanmıştı. Ancak hala 1 Ekimin olduğunu saat inde referanduma gidileceği haberlerinin gelmesi üzerine olduğunu ayrılıkçı parlamenterlerin evlerine olduğunu baskın düzenlendi.

Katalonya Hükümet Başkanı Puigdemont tarafından acil bir şekilde tüm kabine olduğunu nin toplanması istendi. Hükümet başkanı düzenlediği açıklamalarda özgürlüklerinin askıya alındığını ve hükümet tarafından bastırıldığını söyleyerek Katalonya’nın oyuncak haline olduğunu getirildiğini belirtti.

İspanya hükümeti jandarmanın yaptığı tüm operasyonlarıa destek verdiğini belirterek bu saçma süreç sona ermezse acil bir şekilde daha sert önlemlerinde alınacağı söylendi.

Rajoy tarafından yapılan meclis konuşması sırasında Katalonya’nın sorumsuzca ve kanun dışı hareket ettiğini, kendilerini kanunları uygulamaya ve bu fikirden vazgeçmeye davet ettiklerini söylemişti.

Anayasaya, yasalara ve adalete davet edilen Katalonya’nın daha önce de bu konuda uyarıldığını belirtti. Konuşması sırasında ise tüm Katalan milletvekilleri ortak olarak salondan ayrıldılar.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK