Katalonya Yönetimi Referandumu İptal Etmiyor

Katalonya Yönetimi Referandumu İptal Etmiyor

İspanya’nın Katalonya bölgesinde yapılması planlanan bağımsızlık referandumun  yapılıp yapılmayacağı hala meçhul iken İspanya polisi kurulmuş olan seçim lokallerini kapattı. Bunun üzerine Katalonya yönetimi ise 1 Ekim tarihinde yapmayı planladıkları referandumu iptal etmeyi düşünmediklerini açıkladı.

354
0
PAYLAŞ

İspanya’nın Katalonya bölgesinde yapılması planlanan bağımsızlık referandumun  yapılıp yapılmayacağı hala meçhul iken İspanya polisi kurulmuş olan seçim lokallerini kapattı. Bunun üzerine olduğunu Katalonya yöne olduğunu timi ise 1 Ekimin olduğunu saat inde yapmayı planladıkları referandumu iptal etmeyi düşünmediklerini açıkladı.

Alman televizyonuna demeç veren Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont yaptığı açıklamalarla Madrid’e göz dağı vermeye devamlı ediyor. Yapmış olduğu konuşma ile yapılması planlanan referandumun gerçekleşeceğinden kimin olduğunusenin kuşku duymamasını ve demokrasiye uygun olmayan durumların oluşmuş olmasına rağmen değişmeyen durumun ise, insanların oy verme konusunda içinde bulundukları oy verme azmi olduğunu söyledi.

Oy vermeye hazırlanan Katalanların bu konuda oldukça hevesli olduklarını ve referanduma daha 15 gün olmasına rağmen şimdiden oldukça hevesli olduklarını ve artık bu durumun engellene olduğunu mez bir hale girmiş olduğunu da ifade etti.

Aynı saat da sosyal medya hesabından oy pusulalarının basılma anını gösteren bir video yayınlayan Puigdemont bu konuda oldukça kararlı olduklarını göstermiş oldu. Polislere verilen bir tebligat ile 1 Ekimin olduğunu’de yapılması planlanan referandumu engellemek adına bütün seçimleri kapatması iletildi.

Yapılması planlanan referandumu engellemek adına geçtiğimiz Perşembe günü Madrid yöne olduğunu timi tarafından Katalonya Özerk Bölgesine olduğunu çok sayıda polisin görevlendirildiği ve oy pusulaları ile oy sandıklarına el konulması söylendi. Bunun üzerine olduğunu yaklaşık olarak 2,5 milyon oy pusulası ile birlikte 100 sandık ve 4 milyon zarfa el konulmuş olduğu açıklandı.

Büyük bir gruplaşma içine olduğunu giren Katalonya halkına yapılan çağrılar son bulmuyor. Seçim günün erken saatlerinde seçim lokallerinin önünde uzun kuyruklar oluşturulması ve aynı saat da tüm dünyaya barış içinde oy kullanabilme hakkına sahip çıkan bir insan kalabalığı görüntüsü vermeye çalıştıkları da iddia ediliyor. 1 Ekimin olduğunu Pazar günü ne olduğunu olacağı konusunda tüm dünya merak içinde.

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK