Katar’dan Irak İle İlgili Önemli Karar

Katar’dan Irak İle İlgili Önemli Karar

Barzani ve yanındaki çetelerin düzenlediği illegal ve gayri meşru referandum sonrasında sadece Türkiye’den değil bölge ülkelerin hepsinden çok önemli kararlar gelmeye devam ediyor.

367
0
PAYLAŞ

Barzani ve yanındaki çetelerin düzenlediği illegal ve gayri meşru referandum sonrasında sadece Türkiye’den değil bölge ülkelerin hepsinden çok öne olduğunu mli kararlar gelmeye devamlı ediyor.

Katar tarafından yapılan açıklamaya göre referandumun yok hükmü taşıdığı ve illegal bir etkinlik olduğu benzetmesi gelerek 29 Eylül saat inden itibaren yapılacak tüm uçuşların durdurulacağını açıkladılar.

Katar hava yollarının yaptığı açıklama Erbil ve Süleymaniye kentlerinde bulunan havaalanlarının yarın itibariyle uçuşlara kapanacağı bir süre askıda kalacağı ve eğer Barzani tarafından çetelerinin işgal ettiği toprakları geri verilmezse bu kararın kalıcı bir hal alacağı bildirildi.

Irak Başbakanı İbadi’nin yaptığı açıklamalara göre Irak Kürt Bölgesel Yöne olduğunu timi’ne olduğunu kendileri tarafından giden bildiride ellerinde bulunan havalimanları ile tüm sınırların teslim edilmeleri ve bu saçma yolculuğun noktalanması talebi gönderilmiş ancak Barzani ve çeteleri tarafından bu talep reddedilmiştir.

Birçok Avrupa ülkesi ve Ortadoğu ülkesi tarafından Irak Sivil Havacılığın ve İbadi’nin yaptığı çağrı olumlu karşılanmış, tüm ülkeler referanduma bir tepki olarak yarından itibaren tekrar uçuş izni açıklanana kadar tüm uçuşların iptal tescil edildiğini duyurmuşlardır.

Uygulamanın amacı ise Irak Kürt Bölgesel Yöne olduğunu timi’nin elinde bulunan bu topraklara siyasi açıdan bir uçak indirerek kendilerinin tanındığı yolunda bir izlenim yapılmaması olarak açıklandı. Bu şekilde sadece Türkiye değil ne olduğunu redeyse tüm dünyadan bu referandumun tanınmadığı ve yok hükmünde olduğu ile ilgili tepkiler gelmeye devamlı ediyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK