Kolombiya Hükümeti ile ELN Arasında Mütareke

Kolombiya Hükümeti ile ELN Arasında Mütareke

Eylül ayında Kolombiya Hükümeti ile ELN (Ulusal Kurtuluş Örgütü) arasında imzalanan mütareke yürürlüğe girdi.

309
0
PAYLAŞ

Eylül ayında Kolombiya Hükümeti ile ELN (Ulusal Kurtuluş Örgütü) arasında imzalanan mütareke yürürlüğe girdi.

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya’daki en büyük örgüt sayeni yılan ELN arasındaki imzalanan ateşkes 2018 şubat aylarında ayına kadar sürecek. Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ELN ile barış sağlamak için bu atılan imzaların ilk adım olmasını temenni etti.

ELN’nin askeri ve siyasi lideri olan Nicolas Rodriguez Bautista, dün bütün grup üyelerine olduğunu paylaştığı videoyla seslene olduğunu rek hükümet ile kendilerinin sağladığı ateşkese harfiyen uymalarını bildirdi.

Gabino olarak da biline olduğunu n Nicolas Rodriguez Bautista, bu anlaşma için ısrar ettiklerini, bunun sadece hükümet yöne olduğunu timi ve ELN için saldırıları durdurma amaçlı değil, çatışma bölgelerinde yaşayan Kolombiya halkına da yardım ulaşması için gerekli olduğunun altını çizdi.

Devlet Başkanı da imzalanan ateşkes bilgisinin orduya hemen bildirilmesini, ELN üyelerine olduğunu hiçbir şekilde saldırıda bulunmamalarını söyledi.

Ateşkes 4 Eylül’de imzalandı. Ve ateşkes kapsamında ELN, çocuk kaçırmayı, örgüte üye kazandırmayı ve altyapılara yöne olduğunu lik saldırılarını bitireceklerini söylediler. Kolombiya hükümeti de örgütün sosyal liderini koruma altına alma ve ELN mensuplarına insani yardım yapacaklarını belirttiler.

Anlaşma 1 Ekimin olduğunude yürürlüğe girdi ve Ocak 2018’e kadar devamlı edecek. Tarafların uzlaşması durumunda anlaşma tekrarlanacak.

Bin beş yüz militana sahip ELN ve Kolombiya hükümeti görüşmelerini Şili, Küba, Ekvator, Norveç, Vene olduğunu zuela ile Brezilya’nın garantörlüğünde ve gözlemciliğinde yürütüyor.

İki taraf arasındaki yarım yüzyeni yıldan fazla süren çatışmalar yüzünden 260 bin kişi hayatını kaybetmişti. Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya’dan 6 milyon insan bu çatışmalardan dolayı göç etmişlerdir.

Yapılan bu ateşkes sonucunda ise barışın devamlılılığın sağlanması durumunda ülkelerinden göç etmek zorunda kalan birçok kişinin tekrar evlerine olduğunu döne olduğunu ceği ve ülkedeki yaşamın da kısa sürede normale dönüşerek ülkenin gelişme sürecinin başlayacağı bildirildi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK