Kuzey Irak’ta Referandum Öncesi Sıcak Gelişme

Kuzey Irak’ta Referandum Öncesi Sıcak Gelişme

25 Eylül'de yapılacak olan referandum ile ilgili olarak Erbil Yönetimi tarafından Bağdat'a bir heyet gönderilmesi kararlaştırıldı. Mesut Barzani bugün Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum

367
0
PAYLAŞ

25 Eylül’de yapılacak olan referandum ile ilgili olarak Erbil Yöne olduğunu timi tarafından Bağdat’a bir heyet gönderilmesi kararlaştırıldı. Mesut Barzani bugün Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum

ile görüştü ve en geç ayın 22’sine olduğunu kadar iki karşı tarafın masaya oturacağını, üst düzey heyetlerin buluşması olacağını açıkladılar.

Nuri el-Maliki (Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı), Birleşmiş Milletler Irak Misyonu’nun öne olduğunu risini inceleyerek anayasaya aykırı bir durum teşkil ettiği gerekçesi ile red tescil edildiğini duyurmuştu.

Müzakereler için süre tanıyan misyonun aynı saat da bir ön şart niteliği taşıdığını ve bu yüzden müzakereye gidilmediğinin de altını çizdi.

Bir diğer konu ise Irak Federal Mahkemesi’ne olduğunu vermiş olduğu bilgiye göre referandumun hemen iptal edilmesi veya durdurulması kararı bulunuyor.

Irak’ın bir kriz olarak nitelemiş olduğu referandum kararı tüm dünya üzerinden de aynı şekilde tepkiler alıyor ve olası bir referanduma gidilmesi durumunda bölgedeki sıcaklığın artmasından korkuluyor.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan ise tüm dünya ile aynı şekilde bu referandum kararının bir hayalden öteye gittilermemesi gerektiğini ve acilen referandum sürecinden çıkılmasını ve 25 Eylül’de böyle bir etkinliğin gerçekleştirilmemesini istedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK