Türkiye En Büyük Askeri Üssüne Kavuştu

Türkiye En Büyük Askeri Üssüne Kavuştu

Türkiye’nin inşa etmiş olduğu ve Somali askerlerine eğitim verecek olan en büyük askeri üssün açılışı yapıldı. Tesisin açılışını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile birlikte ülkenin Başbakanı Hassan Ali Khaire yaptı.

356
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin inşa etmiş olduğu ve Somali askerlerine olduğunu eğitim verecek olan en büyük askeri üssün açılışı yapıldı. Tesisin açılışını Gene olduğunu lkurmay Başkanı Orgene olduğunu ral Hulusi Akar ile birlikte ülkenin Başbakanı Hassan Ali Khaire yaptı.

Gene olduğunu lkurmay Başkanı Orgene olduğunu ral Hulusi Akar tarafından gerçekleştirilen askeri üssün Somali’de kurulmuş olan resmi temaslardan sonra Türkiye tarafından yapımına başlanmış olduğu ve Somali Harp Okulu, Birlik Eğitim Merkezi ve Astsubay Okulu adı altında 3 merkez açılışını yapmış oldu.

Aynı saat da törende konuşmada yapan Gene olduğunu lkurmay Başkanı Orgene olduğunu ral Hulusi Akar, Türkiye’nin siyasal, toplumsal, kültürel birikimin olduğunuini Somali kardeşler için belirtmiş olduğunu gösteren bu yapıları inşa etmiş olan Türkiye’nin küresel ve bölgesel barış ile birlikte istikrarından destekçilerinden biri olduğunun altını çizdi.

Aynı saat da Mogadişu’da en büyük yurt dışı askeri birimini açmış olan Türkiye’nin bu inşayı tamamlayarak Somalilerin İstikrarına ve güvenliğine olduğunu elinden gelen azami katkıyı sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Akar, bu askeri birimde eğitim alacak olan kişilerin geleceğe daha güvenle bakabilmelerinin sağlanacak olacağını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte Somali Silahlı Kuvvetleri tarafından eğitim görecek olan öğrencilerin başta Somali ve bölgenin güvenliği ardından ise Afrika ve dünya barışı için hizmet etmek olacağını, bölgeye ve dünya barışına öne olduğunu mli katkılar sağlayacak olan bir eğitim kurumu yapıldığını açıklayarak bir süredir beklene olduğunu n haberi vermiş oldu.

Yapılan açılış konuşmaları ardından tüm eğitimlerini Türkiye’de başarıyla tamamlamış olan Somali Silahlı Kuvvetleri mensubu olan subaylardan terfi hakkı alan kişilere madalyaları takdim tescil edildi.

Aynı saat da bu okullarda eğitim görecek ve yetiştirilecek olan öğrencilerin Somali Silahlı Kuvvetleri nin gelecek saat da ki subay ve astsubayları olacağı söylendi. Böylece Somali Silahlı Kuvvetleri subay ve astsubay ihtiyacını oldukça kolay bir şekilde gidermiş olmasını istiyorlar .

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK