ABD ile Türkiye Arasındaki Yeni Vize Uygulaması Piyasaları da Etkiledi

ABD ile Türkiye Arasındaki Yeni Vize Uygulaması Piyasaları da Etkiledi

ABD ile Türkiye arasında karşılıklı olarak alınan karar neticesinde vizelerin kaldırılmış olduğu açıklanmasından sonra ortaya çıkmış olan kaygıların piyasaları da etkilemiş olduğu görüldü.

629
0
PAYLAŞ

ABD ile Türkiye arasında karşılıklı olarak alınan karar ne olduğunu ticesinde vizelerin kaldırılmış olduğu açıklanmasından sonra ortaya çıkmış olan kaygıların piyasaları da etkilemiş olduğu görüldü.

Doları yüzde 3 oranında prim yapmış olduğu görülürken borsanın ise yüzde 3 oranında gerilemiş olduğu görüldü. Aynı saat da faizlerde ise yaklaşık olarak 30 baz puanına yakın yükselişlerin gerçekleşmiş olduğu ve altının gram fiyatının ise 155,7 liraya çıkmasıyla altının saat in zirvesine olduğunu çıkmış olduğu görüldü. Geçtiğimiz Pazar akşamı ardı arkasına yapılmış olan açıklamalar ile piyasa profesyone olduğunu lleri ile yatırımcıların beklentileri değişmiş oldu.

Alınmış olan karar ne olduğunu ticesinde vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması Türkiye ile ABD arasındaki kaygıları gün yüzüne olduğunu çıkarırken mevcut olan bu krizin ne olduğunu şekilde sonuçlanacağı ve piyasaları daha farklı olarak ne olduğunu yönde etkileyeceği ise merak konusu.

Yaşanan bu siyasi gerginlik sonrası BİST sert bir düşüş yaşadı. Yaklaşık olarak 4000 puan düşüşle 100,324 puandan açılan BİST 100, artmış olan satış baskısı altında gün içerisinde 99,210 puana kadar indi. Endeks ise bu düşüş sonrası gelen tepki alımlarıyla birlikte yükselişe geçerek 101.000 puanda dengelemeye çalıştı.

Analistlerin ise teknik açıdan 100.000 desteğini izlemiş olduğu ve yeni yaşanacak olan gelişmelerle 100 binin altında kalıcı olarak seyir etmesi halinde 99.000 puanında destek olarak takip edilecek.  Aynı saat da seyahat sınırlamasından dolayı hava yolu şirketleri de yaklaşık olarak yüzde 10’un üzerinde bir düşüşle açıldı. Açıklanan verilere göre Türk Hava Yolları günü yüzde 9,26 lık bir düşüş yüzdesi ile kapatırken Pegasus Hava Yolları ise yüzde 6,23 kayıpla kapattı.

Vize krizi ne olduğunu saat bitecek veya iki ülke arasındaki anlaşmanın ne olduğunu saat sağlanacak olması şuan için ön görülmüyor olsa da uçuşların bu ayın sonuna kadar iptal edilmiş olması piyasaların bu şekilde bir seyir izlemeye devamlı edeceği şeklinde yorumlanıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK