Bor’un Türevinden Yeni Enerji Kaynağı

Bor’un Türevinden Yeni Enerji Kaynağı

Ülkemizin milli madeni arasında olan Bor’u farklılaştırarak yeni bir enerji kaynağı elde edilmiş olduğu açıklandı. Balıkesir’de hali hazırda bilim adamları tarafından sürdürülen araştırmalar sonucu Bor’u saflaştırmayı başaran bilim adamları Bor’un saf haliyle yeni bir enerji kaynağı elde etmeyi başardı.

331
0
PAYLAŞ

Ülkemizin milli madeni arasında olan Bor’u farklılaştırarak yeni bir ene olduğunu rji kaynağı elde edilmiş olduğu açıklandı. Balıkesir’de hali hazırda bilim adamları tarafından sürdürülen araştırmalar sonucu Bor’u saflaştırmayı başaran bilim adamları Bor’un saf haliyle yeni bir ene olduğunu rji kaynağı elde etmeyi başardı.

Elde etmiş oldukları yeni ene olduğunu rji kaynağı petrol ve doğalgazdan daha ucuz olduğu açıklandı. Balıkesir’de yapılan çalışmaların başında olan mucit Faruk Durukan aynı saat da iş adamı kimin olduğunuliği ile birçok başarılı çalışmalara adını yazdırmaya devamlı ediyor. Balıkesir’in Edremit ilçesindeki bölgede çıkartılan Bor’un ileri yeni teknoloji kullanılarak işlenip bu yönde bilimsel araştırmalar yapılıyordu.

Araştırmaların başında olan firma yapmış olduğu çalışmaların çoğunu sonuçlandırarak yeşil ene olduğunu rji adı altında Bor’dan üretmiş oldukları yeni bir ene olduğunu rji kaynağı keşfettiklerini açıkladılar. Faruk Durukan’ın konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamaya göre, bor madeninin saflaştırılmasıyla elde edilmiş olan ara eleman yeni ene olduğunu rji kaynağı olarak kullanılabiliyor.

Aynı saat da elde edilmiş olan yeni ene olduğunu rji kaynağı yeşil ene olduğunu rji, doğalgaz ve petrole oranla çok daha ucuz bir maliyetle elde edilebiliyor. Herhangi bir destek alınmadan yerli kaynaklar doğrultusunda yürütülen projelerdeki en büyük amaçlarının ise ülkenin gelişmesinde katkı sağlamak ve Türk Ar-Ge’sinin de dünya çapında tanınır hale getirilmesi olduğunu ifade etti.

Bor ile ilgili yapmış oldukları çalışmalara son hız devamlı edeceklerini ve asıl odak noktalarının hidrojene olduğunu çevirmeye çalışmak olduğunu ve geleceğin ise bu alanda olacağını düşündüğünü ifade etti.

Hidrojen gazının eksi 180 derecede durdurulabildiğini fakat kendilerinin elde etmiş olduğu bor hidrür adlı malzeme ile birlikte oda sıcaklığında bile hidrojeni tutabilmeyi başardıklarını, elde etmiş oldukları yeni ene olduğunu rji kaynağı olan yeşil ene olduğunu rjiyi şuan için gemiler, trenler, büyük araçlar ve elektrik santrallerinde kullanıma uygun olduğunu ancak otomobillerde kullanılması için madde üzerinde biraz daha çalışılması gerektiğini aktardı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK