FED’den Dolar Müdahalesi

FED’den Dolar Müdahalesi

ABD Merkez Bankası tarafından dolara yapılan müdahalenin ardından dolar tekrar yükselişe geçti. Dün 3.52'den işlem görürken sabaha 3.51 seviyesinden açılış yapmış oldu.

474
0
PAYLAŞ

ABD Merkez Bankası tarafından dolara yapılan müdahalenin ardından dolar tekrar yükselişe geçti. Dün 3.52’den işlem görürken sabaha 3.51 seviyesinden açılış yapmış oldu.

FED dün toplantı düzenleyerek bilançoda daralmaya gideceğini açıkladı. Yapılan açıklamaların ardından ise yeni yıl sonuna kadar bir kez daha faiz arttırmaya gidileceğinin sinyali verilmiş oldu. Dolar ise bu açıklamaların ardından tekrar yükselişe geçti.

Düşük enflasyona rağmen yeni yıl sonunda bir kez daha faiz artırımı yapılacak. Bu durum ise uzun vadedeki faiz tahminlerinin düşmesine olduğunu sebep oldu. FED’in tahminlerine olduğunu göre faizler gelecek yeni yıl için bir değişikliğe gittilermezken önümüzdeki yeni yıl için 3 kez faiz artırımı olacağı ondan sonraki yeni yılda ise artırımın hız kaybetmesi öngörülüyor.

2019 yeni yılında 2 kez ve 2020 yeni yılında da 1 kez faiz artırımı yapılacak. Aynı saat da ekonomi mukavemeti için uzun vadeli doğal faiz oranı %3’ten %2.75’e kadar düşürüldü.

Piyasalar TL üzerinde baskı unsuru olan Kuzey Irak konusunda dış piyasalardaki hareketleri iyi izlemeye başladı.

FED tarafından 2008 kriz yeni yılında alınan 4.2 trilyonluk dolar tahvilinin de azaltmaya başlayacağı söylediler.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK