Finlandiya, Türkiye’den Ayrılıyor

Finlandiya, Türkiye’den Ayrılıyor

Componenta isimli şirketin Döktaş Metal’de tam %93.57’lik bir hissesi bulunuyordu. Şirketin kötü gidişatı değerlendirilmesi sonucunda Finlandiya’lı şirket Türkiye’den ayrılma kararı verdi.

477
0
PAYLAŞ

Compone olduğunu nta isimli şirketin Döktaş Metal’de tam %93.57’lik bir hissesi bulunuyordu. Şirketin kötü gidişatı değerlendirilmesi sonucunda Finlandiya’lı şirket Türkiye’den ayrılma kararı verdi.

Döktaş Metal’de bulunan hisselerini 1 euro’ya vererek Türkiye’den ayrıldığını açıklayan şirket, Nisan 2017 saat inde Sabri Özdoğan, Sibel Binici ve Tezcan Yaramancı tarafından kurulmuş ancak düştüğü finansal sıkıntıları ne olduğunu deni ile devamlı edemeyecekleri ortaya çıkmış.

Yapılan açıklamada Döktaş Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Compone olduğunu nta Dökümcülükte bulunan tüm hisselerinin kendilerine olduğunu devir tescil edildiği ve bu şirket ile bundan sonra hiçbir bağlarının kalmadığı yönünde bilgi verildi.

Nominal değeri 62.5 Milyon TL olan payların toplamının 1 euro olduğu belirtilerek bu rakamın ödendiği ve hisselerin tamamının şirket tarafından alındığı söylendi.

Döktaş şirketi 1973 yeni yılında Koç tarafından kurularak döküm sanayi içinde büyük bir pazara sahip olmuş ve Pazar lideri konumuna gelmiş büyük bir şirketti. Koç ardından %54.96’lık bir hisse payını 2006 yeni yılında Finlandiya asıllı compone olduğunu nta dökümcülüğe bırakmış ve 202 milyon dolar üzerinden şirket satın alınmıştı.

Şirketin Bursa da ve Manisa da bulunan fabrikalarında toplam 2 bin çalışan bulunmakla birlikte üretilen ürünlerin tamamına yakını Almanya ve ABD tarafından alınıyordu. Almanya % 75’e yakın üretin rakamını alan ülke olarak Finlandıya’lı ortağın ayrılmasından sonra nasıl bir yol izleyeceği konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

Şuan için şirket yetkilileri tarafından ne olduğunu t bir açıklama yapılmazken önümüzdeki günlerde şirketin kapanıp kapanmayacağı yönünde ne olduğunu t bir bilgi paylaşılıyor olmasını istiyorlar .

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK