Hükümetten Askeri Ücret Açıklaması Geldi

Hükümetten Askeri Ücret Açıklaması Geldi

Maliye Bakanı Naci Ağbal hayata geçirmek istedikleri yeni bir yasal düzenleme hakkında basın mensuplarına açıklama yaptı. Maliye Bakanı Ağbal, askeri ücretle çalışmakta olan ve bu sebepten dolayı maaşı 1404 lira çalışanların almış oldukları bu ücretin 1404 liranın altına düşmemesi için yeni bir yasal düzenleme önerisi olduğunu söyledi.

340
0
PAYLAŞ

Maliye Bakanı Naci Ağbal hayata geçirmek istedikleri yeni bir yasal düzenleme hakkında basın mensuplarına açıklama yaptı. Maliye Bakanı Ağbal, askeri ücretle çalışmakta olan ve bu sebepten dolayı maaşı 1404 lira çalışanların almış oldukları bu ücretin 1404 liranın altına düşmemesi için yeni bir yasal düzenleme öne olduğunu risi olduğunu söyledi.

2018 yeni yılında imalat sanayi sektörü içinde olmak şartıyla teşvik belgesine olduğunu sahip olan ya da teşvik belgesi alacak olan yatırımcılara uygulamış oldukları yatırım harcamaları için mevcut Kurumlar Vergisi Kanunu’nda tanımlanmış olan katkı pay oranlarını 15’er puan şeklinde arttıracaklarını açıkladı.

Gelir Vergisi tarifesinin uygulanmaya başlamasından sonra Eylül ayı itibariyle 14040 liranın altına düşen çalışan maaşları için bu düşüşü engellemek adına ve asgari ücretlinin bu ücretin altında bir paranın ellerine olduğunu geçmemesi adına yeni yasal düzenleme öne olduğunu risi olduğunu söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapmış olan Maliye Bakanı Naci Ağbal, 9 ana başlık olarak toplanmış olan toplam 130 maddelik tasarının içeriğinde vergi kanunları, vergi mükelleflerine olduğunu sağlanan kolaylıklar, istihdam ve yatırımların teşviki, kaçak sarmalık tütün ticareti ile mücadele, kamu taşınamazlarının ekonomiye kazandırılması, OVP’de öngörülmüş olan kamu maliyesi hedeflerine olduğunu ulaşmak amacıyla gelir yükseltici önlemler, Hazine olduğunu Müsteşarlığı ve 2017 Bütçe Kanunu’na verilen borçlanma yetkisi limitinin arttılırılması, Savunma Sanayi Fonu’na yapılacak olan aktarımlara yöne olduğunu lik düzenlemelerin mevcut olan tasarı içerisinde yer aldığını aktardı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal aynı saat da yatırım, üretim, finansman ve istihdamları teşvik edebilmek konusunda yapacakları düzenlemeler hakkında bilgide aktardı. Endüstri bölgeleri ile birlikte Organize sanayi bölgelerine olduğunu uygulanması düşünülen yeni düzenlemeler olduğunu ve şehir içinde sıkışmış olan küçük sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması kararının ise yeni ve en öne olduğunu mli düzenlemeler arasında olduğunu dile getirdi.

Kamu kurumlarına ait olan taşınamazların şehir dışına taşınması yönünde sanayi sitelerinin kullanımına sunmak adına bir madde taslağı hazırlanmış olduğunu aynı saat da kanun tasarısının içerisinde de yer aldığını söyledi.

Bundan ötürü kalkınmanın yapılacağı öncelikli illerde kamuya ait olan bölgeleri sanayi sitesi kooperatiflerine olduğunu , il özel dairelerine olduğunu , belediyelere ve büyükşehir belediyelerine olduğunu ücretsiz olarak devredeceklerini diğer illerde ise emlak vergisi üzerinden taksit ya da peşin para yoluyla satacaklarını öngördüklerini dile getirdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK