Jaguar, Ford’a Veda Etti

Jaguar, Ford’a Veda Etti

Çok uzun bir süredir Ford motorları kullanmakta olan Jaguar Land Rover, 2020 yılında bitecek sözleşmeyi erken iptal etme kararı alarak büyük bir şaşkınlık yarattı.

298
0
PAYLAŞ

Çok uzun bir süredir Ford motorları kullanmakta olan Jaguar Land Rover, 2020 yeni yılında bitecek sözleşmeyi erken iptal etme kararı alarak büyük bir şaşkınlık yarattı.

Ford tarafından uzun yeni yıllardır benzinli motorlar Jaguar’a gönderiliyordu. Jaguar Land Rover ise uzun süredir devamlı ettikleri ortaklıklarının bittiğini ve hatta beklene olduğunu n süreden 3 yeni yıl kadar önce bitirildiğini söyledi.

Ford yaptığı açıklama ile ekonomi dünyasına bomba gibi düşen bir haber paylaşmış oldu. Açıklamalarında 2020 yeni yılında son bulması beklene olduğunu n ve uzun yeni yıllardır devamlı eden benzinli motor tedarikinin Jaguar Land Rover tarafından erken bitirilme kararı alındığı söylendi.

Galler’de bulunan Bridgend fabrikasında üretilmekte olan benzinli motorların yarıdan fazlasını alan Jaguarın anlaşmayı bitirmesi üzerine olduğunu Ford çok ağır bir darbe yemiş oldu.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada bunun bir hayal kırıklığı yarattığı söylene olduğunu rek işbirliği anlaşmasının erken bitirilmesinin ürünlerin kalitesi veya fiyatında bir değişikliğe gidilmesi yüzünden olmadığı açıkça vurgulanarak marka imajını korumak amaçlandı.

Jaguar ise iptal etme ne olduğunu deni ile ilgili olarak hiçbir açıklama kaydetmezken farklı bir firmayla görüşmeye başlamaları bir süredir medyaya sızan bilgiler arasında bulunuyordu.

Biten ticari ortaklığın ardından Ford birçok firma ile görüşmelere başladığını söylerken, Jaguar ise hangi firmadan alımlarına devamlı edeceği yönünde bir açıklama da bulunmadı. Bir başka düşünülen teori ise Jaguar’ın sonunda kendi motorlarının kendisi tarafından üretilmesi için yeni bir tesis üzerine olduğunu yatırım yapacağı yönünde oldu.

Bir süre önce Jaguar yetkilileri Türk devi Tofaş ile de görüşme içinde bulunduklarına dair bir açıklama yapmışlar ve önümüzdeki günlerde değişik aksiyonlarıa gidilebileceğine olduğunu dair bilgi vermişlerdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK