Kırtasiye Alışverişinde Sıkı Denetim

Kırtasiye Alışverişinde Sıkı Denetim

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yeni öğretim yılı başlamadan önce okul kıyafeti ve kırtasiye malzemeleri satıcılarına yönelik çok sıkı bir denetim yapılmaya başlanmıştı. Aynı şekilde sıkı kontrollerin Eylül ayı boyunca da devam edeceği ve tüm satış noktaları ve toptancıların denetime tabii olduğunu duyurdu.

405
0
PAYLAŞ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yeni öğretim yeni yılı başlamadan önce okul kıyafeti ve kırtasiye malzemeleri satıcılarına yöne olduğunu lik çok sıkı bir dene olduğunu tim yapılmaya başlanmıştı. Aynı şekilde sıkı kontrollerin Eylül ayı boyunca da devamlı edeceği ve tüm satış noktaları ve toptancıların dene olduğunu time tabii olduğunu duyurdu.

Kırtasiye sektöründe ilk dene olduğunu tim 2011 yeni yılında yapılmış ve güvensizlik oranı %53 olarak belirlenmişti. Bu yeni yıl yapılan dene olduğunu timler sonucunda ise güvensizlik oranının %1,5 gibi bir rakama düştüğü gözlemendi. 15714 okulda yapılan dene olduğunu timler sonucunda kıyafetlerin tamamının güvenli olduğu kararlaştırılmıştır.

Bu konuda bakanlık tarafından tüketicilere de bir takım uyarılarda bulunuldu. Öncelikle ürün seçerken üretici veya ithalatçısının isminin ve adresinin bulunması gerektiğini, Boya kalemleri gibi malzemelerde EN 71 Standardının mutlaka olması gerektiğini, oyuncakların CE işareti ile birlikte alınması gerektiğini, son olarak ise tekstil ve ayakkabı gibi giyine olduğunu bilen ürünlerde de etiketlerin ve işaretçilerin Türkçe ve kolay okunabilir bir şekilde olması gerektiğini belirttiler.

Eğer güvensiz bir ürün elinize geçer veya bu şekilde bir ihbar alırsanız ALO 175 tüketici hattını arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK