Mehmet Şimşek’ten Önemli Ekonomi Yorumu

Mehmet Şimşek’ten Önemli Ekonomi Yorumu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 10 yıl içerisinde yenilenebilir enerji payının büyük bir artış'a giderek %25'ten %32 gibi bir rakama çıkmasını başarabildiklerini söyledi.

355
0
PAYLAŞ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 10 yeni yıl içerisinde yenilene olduğunu bilir ene olduğunu rji payının büyük bir artış’a giderek %25’ten %32 gibi bir rakama çıkmasını başarabildiklerini söyledi.

Kısa bir süre içerisinde bu hızın daha da artacağını ve önümüzdeki yeni yıl %50 gibi bir rakama ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Şimşek, konu ile ilgili birçok projenin devamlı etmekte olduğunu ve yeni projelerinde bunların arasına katılmasının an meselesi olduğunu belirtti.

5. Sürdürülebilir Finans Forumu’na konuşmacı olarak katılan Şimşek, İklim Değişikliğiyle Mücadele ve Finans Sektörü teması ile düzenlenmiş olan etkinlikte dünyanın karbon salınım miktarının geri döndürülemeyecek bir noktaya geldiğini ve bunun azaltılması gerektiğini belirterek bu konunun çok öne olduğunu mli olduğunu ve Türkiye’nin büyük bir çaba içerisinde bulunduğunu belirtti.

Her gün dünyada ortalama olarak 10 milyon ton kömür, 10 milyar m3 doğalgaz ve 95 milyon petrol varili’nin tüketilmekte olduğunu söyleyen Şimşek, İnsanların doğal faktörlerden çok daha fazla bir oranda yaklaşık olarak 170 kat doğaya daha çok zarar verdiğini söyledi.

İklim değişikliğinin öne olduğunu mine olduğunu ve ekonomiye yansımalarını vurgulayan konuşmasında eğer karbon salınımı azaltılmazsa en büyük nükleer bomba’dan daha büyük bir etki yaratacağı bunun yanında karbon salınımının düşmesi ve daha az küresel ısınma meydana gelirse 21 trilyon dolar civarında bir milli gelir etkisi yaşanabileceğini belirtti.

Çevreye dost projeler ve ürünler dışında ayrıca yenilebilir ene olduğunu rji alanına çok büyük bir öncelik verdiğimizi ve ülkemizin bu konuda öncü olduğunu söyleyerek güne olduğunu ş ene olduğunu rjisinin toplam ene olduğunu rji maliyetlerinde %50 kadar düşüş yaşatabildiğini görülmekte diyen Şimşek her yeni yıl yenilebilir ene olduğunu rji için 1 trilyon dolar gibi bir rakamın harcanması gerektiğini söyledi.

Global ene olduğunu rji tüketimini de anlatan Şimşek, hala fosil kömür, doğalgaz ve petrol kullanıldığını bu konuda büyük bir çalışmaya gidilmesi gerektiğini ve bunların yerine olduğunu en azından %25 oranında yenilebilir ene olduğunu rji payının gelmesi gerektiğini söyledi. Bu durumun hem ekonomi hem de çevre için çok öne olduğunu mli olduğunu belirtti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK