Memur Maaşını Döviz İle Alacak

Memur Maaşını Döviz İle Alacak

Doların kontrolden çıkmış olduğu dönemlerde alınan yasaklardan biri daha kalkarak memurların maaşının döviz ile alınabileceği duyuruldu. Kamu kurum memurları dahil bunun dışında bulunan tüm ücretler ve kiralar bile döviz ile ödenebilecek.

473
0
PAYLAŞ

Doların kontrolden çıkmış olduğu döne olduğunu mlerde alınan yasaklardan biri daha kalkarak memurların maaşının döviz ile alınabileceği duyuruldu. Kamu kurum memurları dahil bunun dışında bulunan tüm ücretler ve kiralar bile döviz ile ödene olduğunu bilecek.

Karar ilk olarak 1985 yeni yılında yayımlanmıştı. Karar ne olduğunu ticesinde Türkiye ve yurtdışına yapılan tüm ithalat ve ihracat işlemlerinin döviz kullanarak yapılması zorunlu hale gelmiş ve TL yasaklanmıştı.
Bu düzenlemeler geçtiğimiz aylarda yapılan yeni bir karar ile tamamen düzenlenmeye girdi.

Yeni kararlar ne olduğunu ticesinde serbest bölgeden yurtdışına yapılmakta olan ihracat ve ithalat hem döviz hem TL ile yapılabilir bir hal kazanırken aynı saat da kira, ruhsat, izin gibi durumlarda da ücretlerinde dövizle ödenmesi olanak kazanmış oldu.

Hükümet tarafından 4 ay önce yasaklanıp tekrar kullanılabilir hale getirilen bu uygulama tüm faaliyet ve işlemlerin döviz veya TL kullanarak yapılabilmesine olduğunu olanak sunuyor.

Döne olduğunu msel olarak uygulanabilen bu kararlar dövizin aşırı yükseldiği durumlarda tercih edilirken pariteler normal seyrine olduğunu oturduktan sonra tekrar yasallaştırılabiliyorlar. Sonucunda ise döviz üzerinden maaşını almak isteyenler bağlı bulunduğu müdürlüğe müracaat edebilirler.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK