Yapı Kredi’nin Yabancı Ortakları Alman Bankasına Takip Oldu

Yapı Kredi’nin Yabancı Ortakları Alman Bankasına Takip Oldu

İtalya'nın en büyük bankası konumunda olan ve Türkiye'de ki Yapı Kredi'nin de ortağı olan UniCredit tarafından Almanya hükümetinin de içinde hissesi bulunan Commerzbank'ı satın almak istedi duyuruldu.

374
0
PAYLAŞ

İtalya’nın en büyük bankası konumunda olan ve Türkiye’de ki Yapı Kredi’nin de ortağı olan UniCredit tarafından Almanya hükümetinin de içinde hissesi bulunan Commerzbank’ı satın almak istedi duyuruldu.

UniCredit’in bir satın alma istediğini ve orda süre içerisinde bu işlemin gerçekleşmesinin çok büyük bir olasılık olduğu söylendi. Geçen yeni yıl 891 milyar Euro varlığa ulaşmış olan dev banka geçen yeni yıl 11.8 milyar euro zarar etmiş ve 14 bin kişinin işine olduğunu son verip 900’den fazla şubesini kapatmak zorunda kalmıştı.

2008 yeni yılında kurtarılan Commerzbank kriz sonucunda kapanma noktasına gelmişti. Hükümet 18.2 milyar euro yardım etmiş sonucunda ise kapanmadan çıkarılabilmişti. Bankanın şuanki mal varlığı ise 480 milyar euro olarak açıklandı.

Eğer bankanın satın alma işlemi tamamlanır ve iki dev birleşirse 1,5 trilyon Euro’luk dev bir büyüklüğe ulaşmış olmasını istiyorlar lar. Şuan için Commerzbank tarafından hiçbir resmi açıklama yapılmadı ancak Alman Maliye Bakanlığı tarafından bazı yabancı yatırımcıların finansal anlamda irtibata geçtiklerini duyurmuştu. UniCredit 2001 yeni yılında Koç Holding ile birlikte Koç Finansal Hizmetlere yarı yarıya ortak olduklarını duyurmuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK