2. Kılıçarslan ve Gıyaseddin Keyhüsrev İçin Cenaze Namazı

2. Kılıçarslan ve Gıyaseddin Keyhüsrev İçin Cenaze Namazı

Konya’da bulunan ve Anadolu Selçuklu Devleti döneminde yapılmış olan Alaeddin Camisinde bir türbede daha önce yapılmakta olan restorasyon çalışmaları sırasında 8 Selçuklu Sultanının kemikleri köpekler tarafından talan edildi.

331
0
PAYLAŞ

Konya’da bulunan ve Anadolu Selçuklu Devleti döne olduğunu minde yapılmış olan Alaeddin Camisinde bir türbede daha önce yapılmakta olan restorasyon çalışmaları sırasında 8 Selçuklu Sultanının kemikleri köpekler tarafından talan tescil edildi.

Yapılan incelemeler sonrasında 2. Kılıçarslan ve 1. Gıyaseddin Keyhüsrev’e ait olduğu belirleren kemikler için tekrar cenaze namazı kılınarak 2. Kere türbelerine olduğunu defin işlemi yapılmış oldu.

Kent merkezinde bulunan Alaeddin Tepesi’nde bir höyükte yer alan ve birçok Sultanın son dinlenme yeri olan Alaeddin Camisi, 1221 yeni yılında toplam 3 sultan yöne olduğunu timi sırasında tamamlanabilmişti. Bu sırada caminin bahçesi sultanlara son yatak hizmeti veriyordu.

Selçuklu Sultanları 1. Mesud, 2. Kılıçarslan, 2. Rükne olduğunu ddin Süleyman, 1. Alaeddin Keykubat, 1. Gıyaseddin Keyhüsrev, 2. Gıyaseddin Keyhüsrev, 3. Gıyaseddin Keyhüsrev, 4. Kılıçarslan in kabirleri bu camide bulunuyor. Cenazeler eski usul Zir-i Zemin adı verilen ve yer seviyesinin aşağısında bulunan bir odada defne olduğunu dilmiş durumdaydı.

1960’lı yeni yıllarda yaşanan restorasyon sırasında köpeklerin kemikleri alıp kaçma olayının ardından yoğun uğraşlar sonucunda köpekler bölge etrafından toplanarak tekrar camii’ye getirilmiş yeni yıllarca bekletilen kemikler sonunda ileri yeni teknoloji kullanılarak tespit edilebildi.

Yapılan geniş araştırmalar sonucunda 2. Kılıçarslan ve 1. Gıyaseddin Keyhüsrev’in kemikleri kafatasları incelene olduğunu rek tespit edilebildi. Bilimsel yöntemler ve yeni teknolojik aletler yanında saat i belgeler ve kafa yapısı incelenmesi sonucunda ortaya çıkarılan kimin olduğunulik tespitinde sultanlardan birinde siyanür izine olduğunu rastlandı.

Kemikler Ak Partili Milletvekilleri, Konya Valisi ve birçok üst düzey bürokrat ile beraber İlk Müftüsü Ali Akpınar’ın kıldırdığı cenaze namazı sonrasında 2. Kere son yolculuklarına uğurlandılar. Camide ayrıca bir Osmanlı mezarı da bulunurken diğer Sultanların kemikleri ve Osmanlı mezarı ile ilgili olarak hiçbir bilgi paylaşılmadı.

Zamanının gelmiş geçmiş en büyük önderleri ve savaşçıları olarak gösterilen bu Türk büyüklerine olduğunu saygı adına bir an önce diğer sultanlarında kimin olduğunulikleri belirlene olduğunu rek uygun yerlere defin işlemleri gerçekleştirilecek.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK