Düz Lise Geri Dönüyor

Düz Lise Geri Dönüyor

Düz liselerin meslek lisesi ve Anadolu lisesi olarak dönüştürülmüş olmasından sonra TEOG sınavının da kaldırılmış olmasından doğan habere göre düz liselerin eski haline döneceği konusu gündeme geldi.

370
0
PAYLAŞ

Düz liselerin meslek lisesi ve Anadolu lisesi olarak dönüştürülmüş olmasından sonra TEOG sınavının da kaldırılmış olmasından doğan habere göre düz liselerin eski haline olduğunu döne olduğunu ceği konusu gündeme geldi.

Yeni yapılacak olan sistemle mezuniyet puanın altında kalan öğrencilerin gideceği mahalle okulları ile yüksek puanı bulunan öğrencilere verilecek olan popüler lise sınavlarından dolayı yaşanan kavram karmaşışının ortadan kaldırılması amacıyla düz lise okullarının geri geleceği söyleniyor.

Planlanmış olan bu sisteme göre başarı puanlarının yüzde 10 luk dilimine olduğunu girmeye yetmeyen öğrenciler evlerine olduğunu en yakın olan düz liselere kayıt yaptırabilecek. 

2005 ve 2006 yeni yılları arasında düz liselerin kademeli olarak Anadolu liselerine olduğunu dönüştürülmesi kararı alınmış ve Mayıs 2010 yeni yılında ise mesleki ve teknik ortaöğretime daha fazla öğrenci kazandırmak amacıyla düz liselerin Anadolu liselerine olduğunu dönüştürülmesi 2013 yeni yılında tamamlanmıştı.

Fakat yapılmış olan bu dönüşümde Anadolu liselerine olduğunu dönüşen düz liselerin kaliteyi arttırmadığı ve Anadolu liselerinin prestijinin zayıflamış olduğu söylendi. Bugün ise popüler olan 11 okul harici hazırlık eğitimi, veren Anadolu lisesi olmadığı açıklandı.

TEOG sınavının kaldırılması ardından düz liselere geri dönüş olabileceğini gündeme gelmesinden sonra Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, ortaöğretim puanlarının belli bir seviyede olduğu öğrencilere kendi sınavlarını yapabileceği ,kesin yerleştirmenin ise MEB tarafından yapılacak olan bir sistem  üzerinden gerçekleştirileceği bir sistem hazırlamaya çalıştıklarını açıkladı.

Belirli puanların dışında kalan öğrencilerinde mahallelerine olduğunu en yakın düz lise okullarına başvuracağını dile getirdi. Sürekli değişen eğitim sisteminden dolayı kafaları oldukça karışan öğrenciler ve aileleri bu durumundan dolayı oldukça sıkıntılı günler yaşıyor.

Bu koşullar altında öğrencilerin belirsizlik adı altında oldukça yıprandığı ve artık bir düzene olduğunu konulması gerektiği ise öne olduğunu mli konular arasında yer alıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK