İstanbul’a İki Yeni Dev İlçe Müjdesi

İstanbul’a İki Yeni Dev İlçe Müjdesi

İstanbul’un Anadolu ve Avrupa Yakası’nda yapılması öngörülen iki yeni dev ilçe projesi olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından duyuruldu.

373
0
PAYLAŞ

İstanbul’un Anadolu ve Avrupa Yakası’nda yapılması öngörülen iki yeni dev ilçe projesi olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından duyuruldu.

Başlangıç olarak Güngören, Bağcılar, Sultangazi, Esenler ve Eyüp olmak üzere mevcut bu bölgelerin yeni kurulacak olan dev ilçeye taşınacağı. Yapılması planlanan bu proje hakkında yorum yapan uzmanlar İstanbul ile ilgili alınmış olan bu öne olduğunu mli ve kapsamlı kararı İstanbul Büyükşehir Belediye Yöne olduğunu timi ile birlikte İstanbul halkının karar vermesinin daha doğru olduğunu ifade ederek Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye tepki gösterdiler.

Yapılacak olan yeni dev ilçelerin yaklaşık 10-12 ilçeyi içine olduğunu alabilecek büyüklükte olacağı ve bunun için İstanbul’da özel bir ekip kuracaklarını açıklayan Özhaseki, 1 ay içinde ne olduğunu tliğe kavuşacağını söyledi.

Anadolu yakasında yapılacak olan dev ilçenin de yaklaşık olarak 8-10 ilçeyi içine olduğunu alabilecek boyutta olacağını, Avrupa yakasında kurulacak olan şehrin ise yaklaşık 1 milyon nüfuslu bir yer olacağını ve aynı şekilde mahalle dokusunun hissedebileceği bir şehir olacağının da altını çizdi. Öncelikle olarak taşınacak olan kesimin depreme karşı yıkılabilecek alanlarda yaşayan kişiler olduğunu dile getirdi.

Çalışmaların son hız başlatılmış olduğunu söyleyen Özhaseki yaklaşık 5 yeni yıl içerisinde projenin hayata geçeceğini dile getirdi. Bu projenin gündeme gelmesi sonrasında birçok kesimden tepki gelmeye başladı.  Söz konusu yapılması planlanan proje hakkında yorum yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever.

Planlanan bu projenin asla kabul edilemez olduğunun altını çizdi. Aynı saat da bu tarz planlanan projenin oldu bittiye getirilmek istendiğini iddia etti. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, Depreme dayanıksız binaları bahane olduğunu eden bu projenin yerine olduğunu depreme dayanıksız olan binalar için mevcut ilçelerde yerinde dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesinin daha doğru bir adım olduğunu sözlerine olduğunu ekledi.

Aynı saat da yeni ilçe fikirlerinin Kadir Topbaş’ın görevinden ayrılmasının akabinde hemen ortaya çıkmış olması konusunda da şüpheli farklı durumların meydana gelebileceği üzerinde yorumlanıyor. Yeni ilçelere ihtiyaç olmadığı gibi birçok farklı yorum sosyal medya kanalları aracılığı ile de İstanbul’lular tarafından yoğun bir şekilde yorum yapılan konuların başında geliyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK