Bakan Canikli’den Açıklamalar Geldi

Bakan Canikli’den Açıklamalar Geldi

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu’nun Ant İçme ve 2017-2018 Eğitim-Öğretim açılış törenine katılım sağladı.

390
0
PAYLAŞ

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu’nun Ant İçme ve 2017-2018 Eğitim-Öğretim açılış törenine olduğunu katılım sağladı.

Törende yaptığı konuşmasında millilik ve yerlilik kavramlarının vurgusunu yaparak çok kıymet bilinmesi gereken kavramlar olduğunu açıkladı.

Bu kavramların savunma sanayinde özellikle gerekliliğini belirten Bakan Canikli, uzun yeni yıllar ABD’nin Türkiye’ye bir proje çerçevesin de silah sistemleri hibe ettiğini, bu sistem ve mühimmatı alarak yerli üretimde son derece büyük bir rehavete kapıldığımızı anlattı.

Fakat hibe gibi olmasına rağmen yedek parça alımında ödediğimiz bedelin orijinal fiyatlarının kat ve kat üstünde olduğunu söyledi. Bu sebeple şu an kullandığımız geliştirilen sistemlere sahip çıkmamız gerektiğini söyledi.

Yerli ve milliliğin öne olduğunu mli kavramlar olduğunu anlatan Canikli, tüm savunma güçlerimiz ve mühendislerimiz tarafından geliştirilen sistemlere sahip olmamız gerektiğini, her alanda özellikle hava kuvvetlerinde, havanın ve gökyüzünün savunulması açısından daha da yeni teknolojiden destek alınmasının zorunluluğundan bahsetti.

Ziyaret için gittilertikleri ülkelerin Türkiye’den silahlı İHA(İnsansız Hava Aracı) satın almak istediğini anlatan Canikli, bununla gurur duyduklarını belirtti.

Bu tip araçların ve mühimmatın tamamen yerli üretim olduğunu söyleyen Canikli, şu an taleplere yetişemediklerini, gururlandıklarını, güçlendiklerini ve bunun fazlasıyla itibar arttırdığını belirtti. Bakan Canikli savunma alanında ne olduğunu kadar ürün geliştirilse, yerli üretim yapılabilirse Türkiye nin dış ülkelere karşı o kadar ağırlığının olacağını anlattı.

Savunma Bakanı Canikli, iki hafta önce Hava Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’ta yaptığı operasyonu seyrettiklerini ve İsrail’den alınan İHA’larla yerli üretim İHA’larımızın görüntülerinin kıyaslanamayacağını ve bununla çok gururlandıklarını belirttiler.

Bakanı Canikli, azalan mühimmat ve geliştirilmesini istedikleri sistemler için 17 milyar lira kaynağa ihtiyaç duyduklarını, devletin bir kalemde bu desteği sağladığını ve 2018 bütçesine olduğunu bu bütçenin yazıldığını aktardı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK