CHP’den Doğu ve Güneydoğu Raporu

CHP’den Doğu ve Güneydoğu Raporu

Cumhuriyet Halk Partisi, Ekonomik-Sosyal analizinin teknik çalışmasını başlattığı Doğu-Güneydoğu bölgesi, parti politikalarına yol gösterici olacak. CHP’nin yürüttüğü Tarım Çalıştayları, Adalet Kurultayı, Adalet Yürüyüşü, ve ürün mitingleri yapan Parti, Doğu-Güneydoğu Bölgesi için de özel bir çalışma başlattı.

408
0
PAYLAŞ

Cumhuriyet Halk Partisi, Ekonomik-Sosyal analizinin teknik çalışmasını başlattığı Doğu-Güne olduğunu ydoğu bölgesi, parti politikalarına yol gösterici olmasını istiyorlar . CHP’nin yürüttüğü Tarım Çalıştayları, Adalet Kurultayı, Adalet Yürüyüşü, ve ürün mitingleri yapan Parti, Doğu-Güne olduğunu ydoğu Bölgesi için de özel bir çalışma başlattı.

Parti Gene olduğunu l Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı çalışma, CHP Gene olduğunu l Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu önderliğinde yürütülecektir. Toplanılan verilere göre çalışma ile yoksulluk ve dışlanmanın yaşandığı bölgenin tam anlamıyla fizibilitesi yapılacak.

Doğu-Güne olduğunu ydoğu ekonomik ve sosyal durumunun incelenmesi sonucu, alan çalışması ile de proje desteklene olduğunu cek, bölgedeki iş adamları, derne olduğunu kler, sanayi, ticaret odaları, akademisyenler ve kanaat önderleri ile konunun bir tartışma ortamı içerisinde görüşülmesi sağlanacak.

Görüşmeler sonundaki veriler ekonomik, sosyal tabloları ne olduğunu t bir şekilde ortaya çıkartarak tüm konular hakkında politik öne olduğunu rmelerde bulunulmasını sağlayacak.

Raporun 2-3 ay içerisinde tamamlanması bekleniyor. Bölgede artan yoksulluk ve işsizlik, önü alınamayan göç, kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan problemler ele alınacak. Raporun kısa sürede tamamlanacak olması yapılan çalışmanın bir an önce bölgedeki sorunların çözülmesinin sağlanmasına yöne olduğunu lik olmasına dikkat çekmektedir.

Çalışmayı yürüten yetkililer, proje bölgesinde yaşayan halkın yeni yıllarca hiçe sayeni yıldığının, onlarıa ses ve ne olduğunu fes olunması gerektiğini belirttiler. CHP yetkilileri “Bu proje kesinlikle oy için yapılmamaktadır, hem insani hem de siyasal olarak yapılması gereken bir sorumluluktur diye belirttiler.

Kesinlikle bir Kürt raporu olmayacağını belirten yetkililer politik öne olduğunu rmelerin yer alacağı ekonomik-sosyal bir analiz raporu olacağını açık bir şekilde ifade etti.

2019 yeni yılı gelir ve yaşam koşulları araştırmasında kişi başı gelirinin en düşük olduğu bölgeler 8 bin 679 TL ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, 8 bin 794 TL ile Şanlıurfa, Diyarbakır ve 11 bin 088 TL ile Muş, Bitlis, Van, Hakkari şeklinde sıralandı.

Konunun siyaset olmadığı defalarca yetkililer tarafından belirtildikten sonra geçtiğimiz aylarda çıkan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt oyları için yapılmış olan çeşitli kampanyaları getirdi. 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK