Erdoğan ve Putin Görüşmesi

Erdoğan ve Putin Görüşmesi

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Külliye’de ağırladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile uzun bir görüşme yaparak güncel konulara değindi.

347
0
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Külliye’de ağırladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile uzun bir görüşme yaparak güncel konulara değindi.

Külliye’de yapılan görüşme sonucunda ortak basın toplantısı düzenleyen iki dünya lideri, Kuzey Irak ile ilgili öne olduğunu mli açıklamalarda bulundu. Referandum sonrasında meydana gelen hassas döne olduğunu me vurgu yapılan açıklamalarda Irak Kürt Bağımsız Yöne olduğunu timi tarafından başka vahim hataların ortaya çıkmasından önce durumun durdurulması gerektiği söylendi.

Ortak basın toplantısına öncelikle Cumhurbaşkanımız Erdoğan konuşmaya başladı. Değerli dostum olarak betimlediği Putin ile bu yeni yıl içerisinde 5. Kez bir araya geldiklerini söyleyen Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin güçlenmesi için birçok atılımın olduğunu ve konsey toplantılarına bu yüzden iki tarafında büyük öne olduğunu m verdiğini belirtti.

Ticari ilişkilerinde görüşüldüğü toplantıda daha önce 100 milyar dolar olarak belirlene olduğunu n hedefin ene olduğunu rji sektöründe büyük bir payı olacağını söyleyerek, Türk Akımı ve Akkuyu projelerine olduğunu büyük bir öne olduğunu m verildiğini, bugün konuşulan konuların başında bu projelerdeki aksamaların üzerinde durulduğunu kaydetti.

Ardından Irak ve Suriye konularını konuşan iki lider karşılıklı fikir alış verişinde bulunduklarını ve iki ülkenin de Irak ve Suriye için toprak bütünlüğü konularında hemfikir olduklarını açıkladılar.

Irak Kürt Bağımsız Yöne olduğunu timi tarafından düzenlene olduğunu n referandum için ise hiçbir meşrutiyeti olmayan bir konu olduğu ve yok hükmü sayeni yıldığı üzerine olduğunu hemfikir olan liderler, kısa vadeli çıkarlar ve kişisel problemler yüzünden bölgenin tehlike altına atılmaması gerektiğini görüştüler.

IKBY tarafından referandumun tepkilere rağmen gerçekleştirildiği ama bunun üzerine olduğunu yapacağı diğer hataların önüne olduğunu geçilmesi için ortak hareketlerde de bulunulacağı söylene olduğunu n konuşmada özellikle İdlib konusuna ağırlık verildiği ve çalışmaların yoğun şekilde süreceği kaydtescil edildi. Aynı şekilde Cene olduğunu vre’de bulunan siyasi güçten de iki tarafında mutlu olduğu söylediler.

Erdoğan ardından söze başlayan Putin, öne olduğunu mli bir başarıya imza atıldığını ve bunun Erdoğan’ın başarısı sayesinde kaydedilebildiğini vurguladı. Son 7 ay içinde ticari ilişkilerimizin %30 oranında arttığını ve artmaya devamlı edeceğini söyleyen lider aynı saat da IKYB konusunda da hem fikir kaldıklarını ve bölgedeki güvenliğin sağlanması gerektiğini belirtti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK