Sarıbal’ dan Balık ölümleri hakkında sert çıkış

Sarıbal’ dan Balık ölümleri hakkında sert çıkış

Bursa Milletvekili ve CHP Parti Meclis üyesi Orhan Sarıbal, Bursa Karacabey’ de bulunan Canbalı deresindeki balıkların ölümüyle alakalı basın açıklamasında bulundu. Bu ölümlerin araştırılması için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü dereden numune almış ve bu sonuçları açıklamamış olmasına tepki gösteren Orhan Sarıbal, İlgili birimlerden resmi açıklama yapmalarını beklediklerini belirtti.

400
0
PAYLAŞ

Bursa Milletvekili ve CHP Parti Meclis üyesi Orhan Sarıbal, Bursa Karacabey’ de bulunan Canbalı deresindeki balıkların ölümüyle alakalı basın açıklamasında bulundu. Bu ölümlerin araştırılması için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü dereden numune olduğunu almış ve bu sonuçları açıklamamış olmasına tepki gösteren Orhan Sarıbal, İlgili birimlerden resmi açıklama yapmalarını beklediklerini belirtti.

Canbalı deresi etrafında bulunan fabrikaların atıklarının dereye dökülmesi sonucu tonlarıca balığın öldüğünü ve kilometrelerce uzunlukta yüzeyi kapladıklarını ve bu yaşananların bir doğa katliamı olduğunu belirtti. Bu katliamın sonuçlarının kimin olduğunuin sermaye çıkarlarının önüne olduğunu geçebileceğini de belirtti.

10 ton balığın ölümünün gerçekleştiğini ve 20 kilometrelik bir alana yayeni yıldığını söyleyen Sarıbal, ölü balıkların yüzeyden temizlenmesinin çözüm olmadığını belirtti.

Bu yaşanan balık ölümlerinin ilk kitlesel ölüm olmadığını üçüncü olduğunu belirten Orhan Sarıbal, Tarım Bakanlığından hiçbir Resmi açıklama gelmediğinin altını çizdi. Doğa ve Çevreyi Koruma Derne olduğunu ği ve daha birçok sivil toplum örgütünün yaptığı baskı ve sorgulamalara karşı; İlçe Gıda Tarım Bakanlığı nın dereden aldıkları örne olduğunu klerle alakalı hiçbir bilgiye ulaşılmamıştır.

Yaşanan bu 3 kitlesel balık ölümünün Bursa Valiliğinin başlattığı soruşturmanın yine olduğunu Valilik tarafından açıklanmasını ele alan Sarıbal, bahsi geçen fabrikanın Bursa sınırlarında değil Balıkesir sınırları içerisinde olduğunu söyleyen Valiliğin bu kararına tepki olarak derenin sınırlarının ne olduğunu rede olduğunun öne olduğunu minin olmadığını Bakanlığın bu kitlesel balık ölümlerine olduğunu derhal bir çözüm bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Bu yaşanan ölümlerin TBMM gündemine olduğunu taşıyacaklarını bildiren Orhan Sarıbal, Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın konuya ilişkin cevap vermesini istemektedir. Ve son olarak Sarıbal sadece Canbalı deresinin değil Türkiye’ de yaşanan bütün doğal katliamlarının araştırılmasını sağlayacak bir araştırma öne olduğunu rgesi sunacaklarını belirterek bu olayların faillerinin bulunarak adalete teslim edileceğini söyledi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK