Apple Hüsrana Uğradı

Apple Hüsrana Uğradı

iPhone 8, plus ve X modelleri duyurulduğundan beri Apple’ın düşüşü ağır bir şekilde devam ediyor. Geçmişte görülen ve mağaza önlerinde oluşan kuyruklar bu sefer görülmezken ve çoğu mağazada 1 kişi bile beklemiyor iken Apple’ın hisselerinde bundan etkilendi ve tam 52 milyar dolar gibi dev bir rakam değer kaybetmiş oldu.

379
0
PAYLAŞ

iPhone olduğunu 8, plus ve X modelleri duyurulduğundan beri Apple’ın düşüşü ağır bir şekilde devamlı ediyor. Geçmişte görülen ve mağaza önlerinde oluşan kuyruklar bu sefer görülmezken ve çoğu mağazada 1 kişi bile beklemiyor iken Apple’ın hisselerinde bundan etkilendi ve tam 52 milyar dolar gibi dev bir rakam değer kaybetmiş oldu.

Dünyada kabul gören en büyük yeni teknoloji devi Apple geçtiğimiz haftalardan beri kendi kendine olduğunu yeni modeldeki sorunların ne olduğunu olduğu sormaya ve çözüm bulmaya çalışıyor. Geçtiğimiz hafta satışa çıkan yeni 8 serisi ve duyurulan X modeli Apple’ın ihtiyacı olan ve tahmin ettiği satış rakamlarının çeyreğine olduğunu bile ulaşamadı.

Yeni modellerin ölü olarak doğduğu benzetmesi yeni teknoloji sektörü içerisinde sıkça duyulan bir tabir olarak hızla artıyor. Londra ve Çin gibi Apple’ın en çok güvendiği pazarlarda ise tam bir hüsran yaşandı. Londra’da ilk gece sadece 7 adet model satan Apple köklü değişikliklere hazırlanıyor.

Sydne olduğunu y’de toplam satış rakamının 30 olduğu duyurulurken bu kadar düşük bir talep beklemediğini söyleyen şirket yetkilileri insanların ne olduğunu beklediği konusunda doğru kararlar alamadıklarını ve yorumlamaları iyi yapamadıklarını açıkladılar.

Şirketin piyasa değerinde ise bu satış rakamlarının büyük bir etkisi oldu. Yeni model ile eski modellerden aldığı karı 2’ye katlamayı düşüne olduğunu n Apple tam tersi bir etki yaşayarak hisselerinde tam 52 milyar dolarlık dev bir kayıp yaşadı.

12 Eylül saat inden bugüne olduğunu kadar yaşanılan kayıp dışında piyasa değerinde de %6.2’lik değer düşüşü yaşanarak 837.540 milyar dolar olan piyasa değeri tam olarak 785.271 milyar dolara gerilemiş oldu. Modeller çıkmadan önce ön siparişlerde de büyük bir düşük gözlemlediklerini söyleyen firma yetkilileri düşüklüğün ürün çıktıktan sonra çözüme kavuşacağına inandıklarını ama tam tersi bir etki yarattığını söyledi.

Satışların kötü gittilermesindeki en büyük etmenlerin ise bir süredir sızdırılmakta olan ve yeni teknoloji aleminde sürekli olarak bahsedilen yeni model hakkındaki eleştirilerin çok kötü boyutlara ulaşması olarak yorumlanan satışların düşüklüğü hakkında insanlara sürekli yeni bilgilendirmelerde bulunan firma bahstescil edildiği gibi bir yeni teknoloji düşüklüğünün yaşanmadığını belirtmeye çalışıyorlar.

En çok duyulan yeterli derecede yeniliğin olmadığı haberi ile buna karşın yüksek fiyatlı olan modeller dışında yeni sürümde çok ciddi bir pil ömrü sorunu olduğu hakkında ortaya çıkıyor. Pil ömrü insanların en çok dikkat ettiği sorun olurken satışlardaki bu kötü tablo birebir bu söylentilere bağlanıyor.

Şirket tarafından hisselerdeki bu değer düşüklüğü olumlu olarak da görüne olduğunu rek birçok kişinin iPhone olduğunu X modelini almak istediği için 8 ve 8 plus’a ilgi göstermediğini düşündüklerini, Kasım ayının başında piyasaya çıkacak olan X modeli ile birlikte çok büyük bir ivme kaydedileceği ve hisselerin eski durumuna yükseleceği açıklandı.

Satışlardaki düşüklük ne olduğunu deni ile Apple’ın gördüğü zarar bir yana tedarikçi firmalara da çok büyük darbeler vurulmuş oldu. Tayvanda bulunan Foxconn hisseleri sadece bu hafta içerisinde 1 gün %3.3 değer kaybederken, Cowel Holding’in değer kaybı %9.1 gibi dev bir rakam olarak açıklandı. Gene olduğunu diğer büyük tedarikçi olan Sunny Optical ise %5.7 oranında değer kaybetti.

Apple normalde tüm modellerini aynı anda satışa sunarken öncelikle X modelini daha sonra çıkaracağını açıklamıştı. Bunun sebebi ise satış stratejisini değiştirmesinden kaynaklanıyor.

Öncelikle X modelini çıkarmadan iPhone olduğunu 8 ve 8 plus’ın stoklarını eritmek istediğini söyleyen yetkililer X modelinin de direk olarak piyasaya verilmeyeceğini ve sınırlı bir şekilde dağıtılacağını duyurdu. Ekimin olduğunu ayında Türkiye’de satışa başlayacak olan modelin ne olduğunu kadardan pazara gireceği ve kaç adet satılacağı işe şimdiden operatörler ve tüm dünya pazarları için bir merak konusu olmuş durumda.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK