Geleceğin CPU’ları GPU’lar

Geleceğin CPU’ları GPU’lar

Nvidia CEO'su Jensen Huang tarafından yapılan açıklamaya göre gelecekte şuan kullanılmakta olan CPU'ların yerini GPU'lar alacak.

411
0
PAYLAŞ

Nvidia CEO’su Jensen Huang tarafından yapılan açıklamaya göre gelecekte şuan kullanılmakta olan CPU’ların yerini GPU’lar alacak.

Pekin’de düzenlenmekte olan GPU Tech isimli konferansa konuşmacı olarak katılan CEO Jensen Huang GPU’ların geleceğinde ne olduğunu gibi bir yol izleyeceği ile ilgili çok öne olduğunu mli açıklamalarda bulunarak tüm merakları üzerine olduğunu topladı.

Huang, GPU’ların grafik işlemci kaydetme hızlarının CPU’lara göre çok daha yüksek olduğunu tespit ettiklerini ve yapılan testler sonucunda alınan verilerek göre yeni yıllardır doğru olarak kabul dilen Moore Kanunu’nun tamamen geçersiz kaldığını gördüklerini belirtti.

1965 yeni yılında Intel’in kurucusu Gordon Moore tarafından ortaya atılan ve bugüne olduğunu kadar geçerliliğini koruyan Moore Kanunu mikro işlemcilerin içinde bulunan transistör sayeni yılarının her yeni yıl iki katına çıkarak yeni bileşen sayeni yılarının da iki kat artacağını ve bu sayede işlem kapasitelerinin hesaplanamayacak kadar çok ve hızlı bir şekilde artacağını söylemişti.

Yapılan yeni incelemeler de Moore Kanunu olarak biline olduğunu n durumun aslında CPU içinde yer alan Transistörlerin sadece yeni yılda %50 oranında arttığı ve bunun ise %10 oranında performansa yansıtıldığını belirtmiş oldu.

Bu durumdan yola çıkan Huang ise GPU’ların çok daha hızlı olduğunu söyleyerek ilerleyen yeni yıllarda CPU’ların tamamen hayatımızdan çıkacağını ve yerine olduğunu GPU’ların kullanılacağını söyledi.

Nvidia’ya yanıt olarak gelişen durum ise gelişmedi ve Intel’in CEO’su brain Krzanick 34 yeni yıldır bu işin içinde olduğunu ve yüzlerce kez Moore Kanununun geçersiz kılındığı ile ilgili bazı kişilerden bilgi geldiğini ama hala geçerli olduğunu söyledi.

Nvidia’ya katılmadığını belirten Krzanich, Transistör aralığının saat içerisinde 14 nano metre’den 10 nano metre ye kadar indirilmesini başardıklarını ve kısa süre içerisindeki hedeflerinin de bu sayının 7 nano metre ve hatta 5 nano metre gibi bir sayıya ulaşması üzerine olduğunu çalıştıklarını söyleyerek birçok kullanıcının merakını giderdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK