Osiris-Rex Dünya Yörüngesine Giriyor

Osiris-Rex Dünya Yörüngesine Giriyor

Geçtiğimiz yıl Bennu ismi verilen bir göktaşını araştırmak adına NASA tarafından gönderilen Osiris-Rex uzay aracı dünyanın çok yakın bir noktasından geçecek.

293
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz yeni yıl Bennu ismi verilen bir göktaşını araştırmak adına NASA tarafından gönderilen Osiris-Rex uzay aracı dünyanın çok yakın bir noktasından geçecek.

Bennu göktaşına doğru hareket halinde olan Osiris-Rex’in 31 bin km hız ile dünyadan 17.700 km’lik bir uzaklıktan ve Antartika üzerinden geçmesi planlanıyor. Yolculuğunu dünyanın yer çekimin olduğunuinden kuvvet alarak devamlı edecek olan uzay aracı 1 yeni yıl sonra Bennu isimli göktaşına ulaşmış olmasını istiyorlar .

Göktaşının etrafında yörüngeye girmesi beklene olduğunu n uzay aracının bir miktar taş toplamak için en uygun ve iyi yeri yakalaması ve bundan sonraki süreçte de örne olduğunu kleri alması bekleniyor.

500 metre çapında bulunan göktaşı Osiris-Rex tarafından incelendikten ve gereken materyal toplandıktan sonra 2023 yeni yılında dünyaya geri döne olduğunu cek ve topladığı parçaları incelenmesi üzerine olduğunu NASA’ya teslim etmiş olmasını istiyorlar .

NASA tarafından dünyanın yakınından geçişi sırasında 1 saat kadar temas kurulacak olan uzay aracının herhangi bir uyduya çarpmaması için birçok önlem alındığı kaydtescil edildi. Göktaşı konusunda çok heyecanlı olan bilim insanlarının bulguları inceleyebilmeleri için 2023 yeni yılına kadar beklemeleri ve herhangi bir aksiliğin çıkmamış olması gerekiyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK