SpaceX Durmuyor

SpaceX Durmuyor

Teknoloji dahisi Elon Musk ve şirketi SpaceX hiç kimse tarafından durdurulamıyor ve şuan için birçok çevre tarafından çılgınlık olarak nitelendirilen birçok proje her geçen gün gerçekleştirilmeye devam ediyor.

575
0
PAYLAŞ

Teknoloji dahisi Elon Musk ve şirketi SpaceX hiç kimin olduğunuse tarafından durdurulamıyor ve şuan için birçok çevre tarafından çılgınlık olarak nitelendirilen birçok proje her geçen gün gerçekleştirilmeye devamlı ediyor.

Bu sene olduğunu nin başından beri tam Falcon 9 ismi verilen roketlerden 14 tane olduğunu si uzaya fırlatılmış oldu. Fırlatma işlemi Kaliforniya Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden gerçekleşirken aynı saat da bu roket ile birlikte yörüngeye tam 10 adet iridium uydusu gönderilmiş oldu.

Firma tarafından belirlenmiş olan 3. görev bu şekilde tamamlanırken hala birçok çevre tarafından kendilerine olduğunu misyon edindikleri bu görevlerin tamamlanabilmesinin bir hayal olduğu söyleniyor.

İridium NEXT adı verdikleri uydu ağı bitirilmek üzere iken bu görevler ile birlikte iletişim konusunda bir çığır açılması bekleniyor ve 2018 yeni yılının sonuna kadar 70 tane olduğunu dev uydunun yerlerine olduğunu oturtulması planlanıyor.

Daha önce gönderilen roketlerden birinin iticisi tamamen çalışır halde ve kurtarılmış olarak bulunurken şirket yetkilileri yaptığı açıklamaya göre bu roketi 11 Ekimin olduğunu saat inde gerçekleştirmeyi planladıkları 15. Falcon 9 roketi ile birlikte tekrar kullanmak üzere hazırlıyorlar.

11 Ekimin olduğunude gönderilmesi planlanan roket bu sefer EchoStar ve SES firmalarına ait olan yüksek güçlü iletişim uydularını yörüngeye yerleştirecek ve şimdiden firma tarafından rokette bir sorun oluşma ihtimalinin olması düşünülmüyor bile. Yeni roket 11 Ekimin olduğunu saat inde Florida Kenne olduğunu dy Uzay Merkezi’nden gönderilecek ve daha önce kullanılan iticinin aynısı kullanılacakken bilim adamları tarafından bu iticinin 3. kez kullanılabilecek olup olmadığı sorusu şimdiden dolanmaya başladı.

Roketin ilk bölümü bu yeni yıl tam 17 kez başarılı bir şekilde dünyaya geri döne olduğunu rken şirket CEO’su Elon Musk tarafından bu yeni yıl beklene olduğunu n başarılı fırlatma ve geri dönme durumunun minimum 20 olacağı söylenmişti. Bu durumda şirketin yaklaşık 5 kere daha mutlaka roket göndermesi muhtemel görünürken Elon Musk önümüzdeki yeni yıl hedefinin tam 2 katı olacağını belirtiyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK